معرفی سپیدان
شهرستان سپیدان در شمال غرب استان فارس واقع شده است. سپیدان از شمال و شرق به شهرستان مرودشت، از جنوب به شهرستان شیراز، از جنوب غربی و غرب به شهرستان ممسنی و از شمال غربی به استان کهگیلویه و بویراحمد محدود می‌شود. فاصلۀ مرکز شهرستان تا مرکز استان (شیراز)، ۸۵ کیلومتر است. طبق قانون تقسیمات کشوری، شهرستان سپیدان در سال ۱۳۵۴ ایجاد و به تصویب هیئت محترم دولت رسیده است. این شهرستان، ناحیه‌‏ای کوهستانی و پوشیده از جنگل است. ارتفاع آن از سطح دریا  ۲۲۲۵ متر است. همچنین این شهرستان دارای ۳۰۴ پارچه آبادی است که ۲۳۵ پارچه آبادی مسکونی و ۶۹ پارچه آبادیِ خالی از سکنه می‌باشد. جمعیت شهرستان بالغ بر 90 هزار نفر می‌باشد.

عدّه‏ای‏ از طوایف قشقایی، طوایف کشکولی بزرگ و کشکولی کوچک نیز در این شهرستان زندگی می‌کنند. مرکز شهرستان سپیدان، اردکان است. قدمت اردکان به دوران صفویه می‌رسد و بنا به روایات، در زمان شاه طهماسب صفوی ایجاد گردیده است. گویا نام قدیمی و اوّلیۀ اردکان "ارز کوه" بوده است. در فرهنگ مُعين از نام "اردكان" تحت عنوان  "آرتاكن" ياد شده است كه اين كلمه، ريشۀ پهلوي دارد. گويش مردم اردكان و تعدادي از روستاه‌هاي شهرستان سپيدان، گويش كمابيش مشابه و بخصوصي است. ساير مردم شهرستان عمدتاً به گويش لُري، صحبت مي‌كنند. گويش مردم اردكان، به زبان پهلوي يا زبان اوليۀ دري، بسيار نزديك است. بسياري از واژگان، هنوز به همان شكل اوليه و بدون آنكه هيچ تغييري در آن ايجاد شده باشد در اين گويش بكار گرفته مي‌شوند. نژاد مردم سپیدان، ایرانی و یا آریایی است.
دشت‌‏ها‏ی سرسبزِ مملو از گل‌‏ها‏ی رنگارنگ و چشمه‌‏ها‏ی متعدد به همراه آبشار‏ها‏ی کوچک و بزرگی همچون آبشار مارگون با زیبایی‌‏ها‏ی خاص پیرامون خود، جلوه‌‏ها‏ی اعجاب انگیزی از طبیعت شهرستان سپیدان را به نمایش گذاشته‏اند‏ و آن را در زمرۀ مناطق دیدنی استان فارس قرار داده‏اند

سپیدان دارای جاذبه‌‏ها‏ی تفریحی زیادی می‌باشد. تنگ طویلِ گَمبیل، آبشار مارگون، چشمۀ بهرغان و چشمۀ شش‌پير (آب معدنی)، بَرم شش‌پير، تنگ دَلخان، تنگ مروارید، سراب کَهکَران، آبشار چیکون و مرزیان، تنگ بُراق، تنگ بُغدیان، چله‌گاه کوچک و بزرگ، سر مور (مُهر) کُمِهر، تنگ تیزاب، باغ رِیَه بال، دشت مُهر، قُلۀ بَرم فیروز، کوه رُنج، وِزگ مُراد، بُنرود، چشمۀ بوزیجان،  چشمۀ خانی وَرگ، چشمۀ گُل، خوشمکان، چشمه سَپید، گودریز و مکان‏‏ها‏‏ی تفریحی در بیضاء از جمله چشمه‌‏ها‏ی هفت خان، ملیان، حسین آباد سراب، تنگ غوره‌دان و دهها‏ چشمه و آبشار دیگر در این شهرستان وجود دارد.همچنین امامزاده‌هایی از جمله سلطان سید نورالدین شهر اردکان، سید فخرالدین اَبنو، شاه علمدار دالین، سید محمد ساران، شاداب شکفت سربَست و دیگر امامزاده‌های شهرستان نیز از جاذبه‌های سیاحتی- زیارتی این شهرستان می‌باشند.

مجموعه تفریحی ورزشی پولادکف دومین پیست اسکی بزرگ و بین‌المللی ایران است که در شهرستان سپیدان (۸۵ کیلومتری شمال غرب شیراز) و ۱۵ کیلومتری شهر اردکان (فارس) واقع شده و استفاده تفریحی ورزشی دارد؛ همچنین این پیست به صورت چهار فصل دایر است بارش سنگین برف در فصل زمستان یکی از زیبا ترین جاذبه های استان فارس در این منطقه محسوب می شود. این مجموعه با استقبال بی نظیر مردم و علاقمندان به ورزش اسکی در ایام زمستان روبرو است.
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-9-9 8:37        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ